:: Hayrettin Karaca  [Favori Sayfa Yap]
  ÜYELİK
 K. Adı:
 Şifre:
Şifreyi Hatırla:
Kayıt Ol | Hatırlat
Bize Ulaşın
Tükenen Doğal kaynaklar
AUTHOR: adminHIT: 5473
DATE: 2005-04-08COMMENT: 0
CATEGORY: Rakamlarla Dünya

Küresel Doğal Kaynaklara İlişkin Bazı Çevresel Göstergeler

Fosil Yakıtlar ve Atmosfer
2002'deki küresel kömür, petrol ve doğal gaz kullanımı 1950'ye oranla 4.7 kat fazlaydı. Aynı yıl karbondioksit düzeyi de 1960'a oranla yüzde 18 ve Sanayi Devrimi'nin başladığı 1750'ye oranla da yüzde 31 daha yüksekti.

Bilim adamları 20.yüzyıldaki küresel ısınmayı, karbondioksit ve diğer ısı tutucu gazların artışına bağlıyor. ABD başkanı, küresel karbondioksit emilimini azaltıcı sanayi tedbirlerini almaya yönelik Kyoto Çevre Antlaşması'nı, ABD ekonomisine zarar verir gerekçesiyle imzalamayı reddetti.

Eko-Sistemler ve Yerleşim
Kıyı bataklıklarından iç kesimlerdeki taşkın ovalara dek, sulak alanların yarısından fazlası, insan yerleşimi veya tarım amacıyla yapılan drenaj yada doldurma nedeniyle bozuldu. Dünyadaki doğal ormanların yaklaşık yarısı yok edildi; yüzde 30'u bozuldu yada bölündü.
1999'da yakıt, kereste, kağıt hamuru ve diğer orman ürünleri için kullanılan ağaç sayısı 1950'dekinin iki katından fazlaydı.

Golf sahaları kurulduğu bölgelerdeki eko-sistemi büyük oranda tahrip etmekte veya yok etmektedir. 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı 11 yeni golf sahası yapacağını beyan etti.

Deniz Seviyesi ve Okyanus Adaları
İklim değişikliği nedeniyle dev buzulların erimesi sayesinde, 20.yüzyılda deniz seviyesi ortalama olarak toplam 10-20 cm. (yılda 1-2 mm) yükseldi. Küçük ada devletleri, küresel sera gazı emisyonunda yüzde 1'den daha az paya sahip olmalarına karşın, sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kıta adası Atlantis de sular altında kalarak yok olmuştu.
Toprak ve Gıda Dünyadaki ekili alanların yüzde 10-20'si çeşitli türdeki bozulmalardan etkilenirken, meraların da yüzde 70'i bozulmuş durumda. Arazilerdeki verimli üst toprağın kaybı son 50 yılda ekili alanlardaki gıda üretimini yüzde 13, otlaklardaki üretimi ise yüzde 4 oranında azalttı.

Önümüzdeki on yıllarda en stratejik ürün buğday olacaktır. Türkiye her yıl 1.2 milyar ton verimli üst toprağını kaybediyor. 20 cm toprağın oluşumu için yaklaşık 5000 yıl geçmesi gerekiyor. Toprak Koruma ve Arazi İyileştirme yasası 1998'den beri çıkartılmak için uğraşılıyor.

Su ve Yaşam  
Yeraltı sularının aşırı miktarda pompalanması nedeniyle Asya, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve ABD'deki önemli tarım bölgelerinde su seviyeleri azalıyor. Suni gübreler, böcek zehirleri, sızıntı petro-kimyasal maddeler, ağır metal sanayi atıkları ve nükleer atıklar yeraltı sularının kalitesini süratle bozmakta. Dünyadaki su kaynakların sadece yüzde 2.53'ü tatlı su iken, bu rezervin üçte ikisi de buzul halde olup, kullanım dışındadır. Dünya nüfusunun yüzde 60'ı Asya kıtasında yaşarken, toplam su rezervinin sadece yüzde 36'sı bu kıtada bulunmaktadır.

Dünya genelinde yaklaşık yüzde 55 civarında tatlı su çeşitli nedenlerle israf olunmaktadır.

 

Lütfen bu makale için yorumlarınızı ekleyiniz
İsim Soyad:
E-Posta:
Yorumunuzu Giriniz:
  Site   Kişisel   Sohbet
  ANKET
SİTE İÇERİĞİ
::  Link Merkezi
::  Anket ve Araştırmalar
::  Resimler ve Galeriler
::  Download Merkezi
Hakkımda | Karaca Fidancılık | Karaca Arboretum | Tepkimi Gösteriyorum | Haberler | Rakamlarla Dünya | Alıntılar | Makaleler | Kütüphane | Duyurular